Skontaktuj się z nami

Klasa okręgowa

Kosztowne pomyłki: Dwa walkowery w sądecko-gorlickiej lidze okręgowej

5.10. 2023 r.Niedziela godzina. 13.00. Po zaciętym pojedynku w dolnych rejonach tabeli na stadionie w Starym Sączu cieszą się przyjezdni. Bowiem goście z Biegonic pokonują Sokoła Stary Sącz w stosunku 1-2 i coraz odważniej pukają do środkowych rejonów tabeli. Mecz ma dodatkowy smaczek. W ekipie gości występują Mateusz Kozłowski oraz Paweł Wojtas, którzy w poprzednich latach stanowili o sile Sokoła. Efekt „nowej miotły” trwa w Biegonicach w najlepsze- trener Grzegorz Sołtys odnosi kolejne zwycięstwo.

15.10.2023 r. Niedziela godzina. 17.00. Zawodnicy Zyndrama odnoszą efektowne zwycięstwo nad beniaminkiem z Ropy.  Bohaterem spotkania jest niewątpliwe wprowadzony w 70 minucie junior- Tomasz Baziak autor dwóch bramek. Gdy wpisuje się na listę strzelców i cieszy się wraz z kolegami z arcyważnego zwycięstwa jeszcze nie wie, że jego wejście na murawę będzie skutkować walkowerem na niekorzyść zespołu z Łącka.

19.10. 2023 r. Czwartek. Późnym wieczorem zbiera się Wydział Dyscypliny w Gorlicach. W wyniku ich prac możemy przeczytać m.in:

1. Walkower: Sokół Stary Sącz- Biegoniczanka  Nowy Sącz (3-0).

Kara finansowa:  600, 00 zł. Kara dla Kierownika: 300, 00 zł. Łącznie: 900, 00 zł.

2.  Walkower: Zyndram  Łącko- KS Ropa (0-3)

W obu przypadkach powód ten sam:  „Wystawienie do gry nieuprawnionego zawodnika”. Ściślej mówiąc zawodników, którzy wystąpili w drużynach juniorskich swoich drużyn w wymiarze czasowym przekraczającym połowę czasu gry.  Zatem nie mogli wystąpić w meczach seniorskich swoich drużyn (w odstępie czasowym 48h).  Przepis, który wyraźnie precyzuje wyżej wymienioną sytuację  nie jest niczym nowym, ale dla przypomnienia:

„Jeżeli zawodnik brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze przekraczającym połowę czasu gry może wystąpić w kolejnym spotkaniu innej drużyny swego klubu, dopiero po upływie 48 godzin od zakończenia tego meczu (przepis ten nie dotyczy zawodników
występujących na pozycji bramkarza)”  -§ 10. 2b  Regulamin rozgrywek piłkarskich IV ligi i niższych klas MZPN na sezon 2023/2024 zatwierdzony 5.07.2023 r. Uchwałą nr 24/Z/2023 Zarządu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej w Krakowie.

Czym zatem sugerowali się kierownicy i trenerzy wystawiając do gry „nieuprawnionych zawodników”? Nieznajomością przepisów? Zwykłą ludzką pomyłką/ niedopatrzeniem? A może innym motywem? Niezależnie od powyższego koszty takiego postępowania są ogromne.

Oberwało się też dwóm młodym zawodnikom, którzy otrzymali karę nagany oraz sędziemu z Podokręgu Nowy Sącz.