Skontaktuj się z nami

Nasz region

Był taki klub: Jastrzębik Jadamwola

W kolejnej serii “Był taki klub” wspomnimy o zespole Jastrzębik Jadamwola, który dawno temu działał prężnie w kilku dyscyplinach. 

Historia klubów sportowych w Gminie Łukowica sięga lat 60. oraz 70. W Jadamwoli powstał wtedy pierwszy, z prawdziwego zdarzenia obiekt sportowy do gry w piłkę nożną. Wielkie znaczenie w tamtym czasie odegrał Rudolf Pająk, a następnie Władysław Litwa, którzy mieli ogromny wkład w rozwój sportu, a zarazem piłki nożnej w regionie. 

W tamtym okresie drużyny z Gminy Łukowica, Podegrodzia czy Łącka na stadionie w Jadamwoli przystępowały do rozgrywek, które potrafiły przyciągnąć na wydarzenia sportowe kilkuset kibiców. Każda wieś posiadała swój zespół, które walczyły w gminnej lidze piłki nożnej, na spotkania przyjeżdżali specjalnie sędziowie z Nowego Sącza, co tylko podkreślało profesjonalizm rozgrywek. W latach 80. LZS Jastrzębik Jadamwola został zgłoszony do rozgrywek w okręgu nowosądeckim i najwyższym szczeblem, na którym przyszło mu występować była A – klasa.

Zawodnicy wielokrotnie musieli pokonywać kilkanaście kilometrów pieszo, aby dotrzeć na boisko w Jadamwoli, gdzie stawali przed okazją zmierzenia się z zespołami z innych miejscowości. “Jastrzębik” w tamtym czasie to nie tylko piłka nożna, jak możemy przeczytać w wydaniu Gazety Krakowskiej z 1973 roku: “Zorganizowano wiele różnorodnych imprez jak np. indywidualne mistrzostwa szachowe, tenisa stołowego, spotkania klubowe pod hasłem “Umówmy się na niedzielę”.”

We wspomnianym roku zorganizowano także turniej piłki nożnej drużyn LZS rejonu Łukowicy o Puchar Młodzieży Jadamwoli. Zwycięzcą okazała się właśnie ekipa Jastrzębika. Działacze tego klubu mocno wspierali również akcję “Boisko w każdej wsi“. Jeśli posiadacie jakieś dodatkowe informacje lub zdjęcia nt. LZS Jastrzębik Jadamwola prosimy o kontakt.

(Sebastian Stanek)

fot. Marek Cwenar

 

Dotknij, by skomentować

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

.

.

.

.

Archiwum

Musisz to przeczytać!

Więcej w Nasz region