Skontaktuj się z nami

Nasz region

Sprawdzamy co mówi regulamin, gdyby jednak sezonu nie udało się dokończyć

www.fakty.nl

Restrykcje związane z pandemią Covid-19 i tzw. trzecią falą dotknęły sport amatorski, podobnie jak w zeszłym roku uniemożliwiły one start rundy wiosennej. Tym razem mamy nadzieję że inaczej niż wtedy sezon szybko ruszy. Sprawdzamy co się stanie, gdyby sezonu w niższych ligach nie udało się dokończyć.  Wyjaśniamy co mówi regulamin, bo „szczęśliwie”w tym sezonie przewidziano taką ewentualność.

U ubiegłym roku/sezonie żadne regulaminy nie przewidziały takiego scenariusza (czemu akurat trudno się dziwić). Tym razem piłkarskie władze stały się nieco mądrzejsze i wpisały co zrobić gdyby sytuacja miała się powtórzyć i znowu sezon poszedłby na straty.

Tak wyglądają rzeczone zapisy w „Regulaminie Rozgrywek Małopolskiego Związku Piłki Nożnej SEZON 2020/2021 dla IV ligi i lig niższych”.  Oto dwa najważniejsze punkty 21 paragrafu, dotyczące tej sprawy:

  • 3. W sytuacji braku możliwości zakończenia rozgrywek spowodowanej siłą wyższą, która nastąpi po rozegraniu 50% lub więcej zaplanowanych kolejek jako tabelę końcową przyjmuje się tabelę po ostatniej rozegranej kolejce, przy założeniu, iż wszystkie zaległe mecze tej i poprzednich kolejek, które nie odbyły się w terminach wcześniejszych uznaje się za nierozegrane bez przyznawania punktów.

  • 4. W sytuacji braku możliwości zakończenia rozgrywek spowodowanej siłą wyższą, która nastąpi po rozegraniu mniej niż 50% zaplanowanych kolejek, wyniki dotychczas rozegranych meczów będą anulowane, a kolejność drużyn w tabeli końcowej nie zostanie ustalona.

Warto podkreślić że wykładnia powyższych zapisów jest jedna i ostateczna – bez względu na to ile poszczególne drużyny mają rozegranych meczów, obowiązuje tabela w momencie zawieszenia rozgrywek po ostatniej rozegranej kolejce. Zespoły nie muszą mieć rozegranych tylu samo spotkań.

Oczywiście, zawsze będzie można polemizować, że wiele zespołów zostanie w ten sposób poszkodowanych. Niestety, w przypadku przedwczesnego zakończenia rozgrywek zawsze takie drużyny będą i tego nie da się uniknąć – bo jedne pauzowały, inne przełożyły swoje mecze na wiosnę czy miały akurat mocniejszych rywali. 

Wierzymy jednak że poważy tekst szybko straci na aktualności, sezon ruszy, a wszystko co związane ze spadkami i awansami rozstrzygnie się tylko i wyłącznie po rozegraniu wszystkich kolejek i spotkań. Warto tutaj nadmienić że dzięki tym zapisom sezon będzie można wznowić nawet w maju i rozegrać tyle kolejek ile się da. Ciągle pamiętając że ostateczną będzie ta, po której rozgrywki zostaną zakończone.

fot. https://grawerowanie-laserowe.warszawa.pl

 

Dotknij, by skomentować

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

.

.

.

.

Archiwum

Musisz to przeczytać!

Więcej w Nasz region