Skontaktuj się z nami

Nasz region

Był taki klub: Zabełcze Nowy Sącz

W kolejnym odcinku serii “Był taki klub” zajrzymy do Nowego Sącza, gdzie kilka lat temu funkcjonowała seniorska drużyna z osiedla Zabełcze. 

Klub został oficjalnie założony w grudniu 1998 roku, a w skład Zarządu weszli: Józef Waśko (Prezes) oraz Robert Święs (V-ce Prezes). Dodatkowo siedmiu innych członków pomagało wspomnianej dwójce w tworzeniu piłkarskiej mody na sądeckim osiedlu Zabełcze. W sezonie 1999/2000 drużyna wystąpiła już oficjalnie w rozgrywkach sądeckiej B – klasy. Rok później nastąpiła zmiana na stanowisku Prezesa, funkcję zaczął pełnić Krzysztof Słowiński. 

Wtedy też postawiono na młodzież, która pod wodzą uznanego w lokalnym środowisku szkoleniowca, Marka Góreckiego rozpoczęła walkę w kategorii trampkarzy, kolejno przechodząc przez następne szczeble. Rozgrywki 2005/2006 w Zabełczu  to pierwszy sportowy sukces, jakim był awans do sądeckiej A – klasy. Po zasadniczej części rozgrywek, OZPN podzielił zespoły na grupę mistrzowską oraz spadkową i w fazie play-off Zabełcze zajęło 1. miejsce, wyprzedzając Zawiszę Rożnów, LKS Ubiad oraz LKS Łękę.

Historia seniorskiej piłki w Nowym Sączu, jeśli chodzi o Zabełcze zakończyła się z rozgrywkami 2011/2012. Drużyna zajęła przedostatnie miejsce i w kolejnej kampanii już nie wystartowała, przysłowiowym gwoździem do trumny było spotkanie Pucharu Polski z końcówki lipca 2012, kiedy to Zabełcze zostało rozgromione przez Świniarsko 16:0.

W 2016 roku do klubu dołączył działacz Mariusz Mucha, sądeczanin, który w planach miał rozszerzenie działalności sportowej w szeregach Zabełcza. Mówiło się o sekcjach siatkówki plażowej, biegach narciarskich oraz biegach przełajowych. Do rozgrywek miała zostać zgłoszona ponownie drużyna seniorów, prowadzone były także rozmowy z kurią tarnowską, odnośnie zmiany nazwy na Katolicki Klub Sportowy.

Od 2012 roku w Zabełczu prowadzone są grupy młodzieżowe, a trzy lata temu założono Akademię Piłkarską GOL. Celem wciąż jest zgłoszenie do rozgrywek drużyny seniorskiej, ale na chwilę obecną brakuje chętnych. Czy według Was Zabełcze zawita jeszcze w lokalnej, dorosłej piłce?

(Sebastian Stanek)

fot. zabelcze.futbolowo.pl

 

Dotknij, by skomentować

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

.

.

.

.

Archiwum

Musisz to przeczytać!

Więcej w Nasz region