Skontaktuj się z nami

A klasa

Jak co roku w Nowym Sączu organizowany będzie kurs sędziowski! Sprawdź jak zostać sędzią!

Jak co roku w Nowym Sączu organizowany będzie kurs sędziowski! Sprawdź jak zostać sędzią!

Mimo panującej pandemii Komisja Sędziowska w Nowym Sączu także i w tym roku przeprowadzi kurs sędziowski, na którym można będzie uzyskać uprawnienia do prowadzenia spotkań piłkarskich. Kurs rozpocznie się na przełomie lutego/marca 2021 roku. Spotkania będą się odbywać 2 razy w tygodniu: w piątki o 17 lub 18 i soboty o 9 lub 10. Każde spotkanie potrwa 1-2 godziny.


Wszystko o kursie sędziowskim znajdziesz pod tym linkiem TUTAJ

Co roku zimą,  sędziowie z Nowego Sącza ogłaszają nabór i szkolą swoich następców. Tak, dosłownie, to starsi stażem sędziowie prowadzą wykłady i opowiadają nowym, chętnym o plusach i minusach tej profesji oraz o wszelkich niuansach, na jakie tylko pozwoli czas.

Wykłady odbywają się w  Nowy Sącz. Same spotkania nie trwają długo, a najczęściej nie przekraczają dwóch godzin. Po serii zakończonych wykładów, każdy z kursantów podlega egzaminowi – spokojnie, nie jest on tak trudny jak ten na Prawo Jazdy i ma bardzo wysoką zdawalność. Chodzi o to by, każdego z kandydatów odpowiednio przygotować teoretycznie do pracy na boisku, a dalsze szkolenia praktyczne, odbywają się już wiosna podczas meczów piłkarskich.

Wszystko o kursie sędziowskim znajdziesz pod tym linkiem TUTAJ

Dokładnie każdy sędzia, jakiego znacie zaczynał swoją przygodę z gwizdkiem w taki sam sposób. Najpierw niezbyt skomplikowany kurs sędziowski. Najczęściej liczy on kilkanaście osób. Później wiosną, spokojne wdrażanie w piłkarską rzeczywistość. Mecze w roli asystentów młodzików i trampkarzy, później juniorów i juniorów młodszych. Jeśli młody sędzia przykłada się i prezentuje się, co raz lepiej, dostaje, co raz ważniejsze zadania, a mianowicie rolę asystenta na rozgrywkach seniorskich, w B i A klasie, czy nawet w okręgówce. Między czasie po woli próbuje swoich sił także z gwizdkiem pokonując szczeble w podobnej kolejności jak wcześniej z chorągiewką.


Wszystko o kursie sędziowskim znajdziesz pod tym linkiem TUTAJ

Nie ma żądnego limitu spotkań, aby zacząć gwizdać w seniorskiej klasie B. O tym decyduje opinia o kandydacie na sędziego i odwaga referenta obsady. Żeby dostać się już do klasy A, trzeba już wykazywać się podczas meczów klasy B i dopiero w kolejnym sezonie poprzez mianowanie można uzyskać awans do wyższej ligi. Czasem trafiają się wybitne jednostki i potrafią rok po roku awansować do wyższych lig. Nie mniej to wyjątkowe przypadki niezdarzające się zbyt często. Niekiedy sędziowie potrzebują kilku sezonów w klasie A by uzyskać awans do okręgówki. Tutaj liczy się nie tylko forma na boisku (nota obserwatora i ranking), ale i umiejętność pisania testów sędziowskich i wydolność w testach sprawnościowych.

Co roku najlepsi uzyskują awans, do wyższej ligi. Później znowu zdobywają oceny od obserwatorów i punkty z egzaminów tworząc kolejną tabelę. Tu jak w lidze. Najlepsi awansują, najsłabsi spadają. W ten sposób minimum po siedmiu czy ośmiu latach można dotrzeć do Ekstraklasy. W Nowym Sączu jeszcze nikomu się to nie udało, ale w dawnych latach nasi arbitrzy docierali na szczebel obecnej 1 ligi. Obecnie obserwatorem sędziów w I lidze jest Stanisław Brożek, szef sądeckich sędziów, z którym spotkacie się już na kursie sędziowskim.

Wszystko o kursie sędziowskim znajdziesz pod tym linkiem TUTAJ

W sędziowaniu można doświadczyć bardzo fajnych i ciekawych momentów. Na boisku można spotkać piłkarskie legendy, którzy kiedyś stanowili o sile nawet reprezentacji Polski lub niedawnych ekstraklasowych wyjadaczy. Można też otrzeć się o talenty, które piłkarsko dopiero wybuchną. Jeśli piłka jest twoją pasją, wcale nie musisz rezygnować z gry. Obecnie można i grać i sędziować, podejmując ostateczną decyzje dopiero po jakimś czasie. Sędziowanie to też nie dożywotnie zobowiązanie. Zawsze można zrezygnować bez żadnych konsekwencji. Sam decydujesz czy i jak daleko tam zajdziesz.

Wszystko o kursie sędziowskim znajdziesz pod tym linkiem TUTAJ

Damian Szczerba

Dotknij, by skomentować

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

.

.

.

.

Archiwum

Musisz to przeczytać!

Więcej w A klasa